ginomanzares Postęp

Czy można ściągać muzykę i filmy z Internetu?

Bardzo kontrowersyjnym tematem jest ściąganie poszczególnych plików z Internetu. Ma on bowiem niemal tyle samo zwolenników, co przeciwników. Tymczasem kwestię tę dość szczegółowo reguluje polskie prawo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami internauci mogą ściągać muzykę i filmy z Internetu, jednak wyłącznie przestrzegając ustalonych zasad.

Do najważniejszych z nich zalicza się rozpowszechnienie danego utworu lub filmu. Oznacza to, że jeśli dzieło muzyczne lub filmowe miało już swoją premierę w Polsce, można je pobrać z sieci. Zabronione jest za to pobieranie filmów i muzyki, które jeszcze nie miały swojej premiery. Podobne przepisy obowiązują również w przypadku np.

e-booków. Ściągnięte pliki mogą służyć wyłącznie do określonego użytku własnego. Istnieje zatem możliwość zapisania utworu na poszczególnych nośnikach. Pliki te można nawet rozpowszechniać, ale niemal wyłącznie najbliższej rodzinie i przyjaciołom.

Przepis ten jest obecnie dość trudny do zinterpretowania, bowiem obecnie definicja przyjaciół w dobie portali społecznościowym uległa częściowej zmianie.

Handlowe i użytkowe lokale do wynajęcia Poznań i okoliczne miejscowości jak Swarzędz, Przeźmierowo, Baranowo żelbetowe elementy prefabrykowane