Posted on: 12 sierpnia 2019 Posted by: Piotr Comments: 0
www.pixled.pl

Do obsługi komputera wykorzystujemy kilka podstawowych urządzeń. Są to zazwyczaj zewnętrzne przedmioty pozwalające na wykonywanie konkretnych poleceń. Wraz z rozwojem systemów operacyjnych i przejściem na tryb graficzny, wymogiem stał się wygodniejszy sposób pracy.Urządzenia wskazujące pozwalają użytkownikom komputera na precyzyjnym poruszaniu się po graficznej wizualizacji systemu operacyjnego.

Podstawowym narzędziem jest myszka. Pierwotnie działała na kulce, która pod wpływem obrotu wprowadzała w ruch wewnętrzne rolki, dzięki czemu przemieszczenie było odzwierciedlane na ekranie. Kolejne modele korzystały z diod a obecne używają lasera. Komputery przenośne z kolei posiadają wbudowany ekran dotykowy, który za pomocą wyczuwania pojemności elektrycznej palca pozwala na odzwierciedlanie ruchu.

Innym rozwiązaniem są też wbudowane tzw. trackpointy działające jak dżojstiki. Popularnym urządzeniem wskazującym, szczególnie dla grafików, stał się tablet. Składający się z odpowiedniej powierzchni oraz tak zwanego stylusa pozwala na precyzyjne przenoszenie ruchów dłoni na ekran.

Wraz z upływem lat, urządzenia wskazujące stawały się coraz dokładniejsze i pozwalały na dużo większą precyzję w związku z dotykowymi panelami.

KC Consulting