Posted on: 13 marca 2018 Posted by: Piotr Comments: 0
www.enwod.slupsk.pl

Jeśli mówimy o programach komputerowych, które odgrywają sporą rolę, to musimy wspomnieć również o tych, bez których nie mogłyby powstać inne aplikacje. Informatycy, a jeszcze ściślej programiści (nie każdy programista ma bowiem informatyczne wykształcenie) korzystają na co dzień z narzędzi służących do kompilacji programów.

O co tutaj chodzi? Każdy program, który mamy na komputerze jest z technicznego punktu widzenia jednym bardzo długim ciągiem licznych linijek kodu. Zawierają one odwołania do konkretnych funkcji, elementów interfejsu graficznego, plików dźwiękowych, efektów i masy innych składników.

Żeby mówić o pełnym i zdatnym do użytku programie, należy te wszystkie rzeczy połączyć w spójną całość. Tu właśnie do głosu dochodzą kompilatory, które z jednej strony mogą być środowiskiem programistycznym i umożliwiać pracę nad rozwojem kodu, a z drugiej pozwalają przełożyć to wszystko na realia użytkowe.

Programiści mogą wybierać spośród różnych opcji. Część takich rozwiązań jest dostępnych bezpłatnie na otwartych licencjach.