Posted on: 28 maja 2019 Posted by: Piotr Comments: 0
kawa z ameryki południowej

Dorośli nie zawsze przywiązują odpowiednią wagę do napojów, które spożywają. Najważniejsze jest to, aby były smaczne, gasiły pragnienie i odpowiadały ich potrzebom. Nie sprawdzamy ile mają w sobie cukru i co za tym idzie kalorii, nie przywiązujemy również zbyt dużej wagi do tego, z czego konkretnie się składają i jaki jest ich termin spożycia.

Jednak w przypadku dzieci sprawa powinna wyglądać odwrotnie i tutaj naprawdę powinniśmy zwrócić jak najwięcej uwagi na to, co podajemy naszemu potomstwu.

Jakie propozycje?

Wystarczy wejść do pierwszego lepszego sklepu, aby przekonać się, jak wiele różnych propozycji napojów skierowanych jest tam do dzieci. Różnego rodzaju wody gazowane i niegazowane, soczki w kartonikach, butelkach, soki wyciskane.

Jedne z mniejszą, inne z większą ilością cukrów, konserwantów i barwników. Oczywiście najlepiej byłoby podawać dzieciom niegazowaną wodę mineralną, jednak one z pewnością będą nas próbowały namówić na coś kolorowego. Dodatkowo ozdobne opakowania, kolorowe, z ulubionymi bohaterami, nie zawsze będą pomagały w zachęceniu dziecka, do wybrania tego co dla niego jest najlepsze.

To oznacza, że czasami rodzice muszą się wykazać kreatywnością, aby przekonać pociechy, by przede wszystkim sięgały po to, co dla nich najzdrowsze.

Samodzielnie?

Jeżeli tylko zaopatrzymy się w wyciskarkę albo sokowirówkę, to możemy się zastanowić, czy samodzielnie nie przygotowywać napojów dla naszego dziecka. Wówczas będziemy wiedzieli co się w nich znajduje i że nie ma tam żadnej chemii.

Jeśli obawiamy się, że dziecko nie będzie chciało pić takich napojów, które przygotujemy dla niego samodzielnie, to warto zaangażować je do wspólnej pracy. Niech samo wybiera owoce, z których chce mieć zrobiony sok, niech je myje, niech później wrzuca je do urządzenia i patrzy, jak z odpowiedniego miejsca wypływa sok. Im bardziej zaangażujemy dziecko do pomocy, tym większa będzie szansa, że będzie później chciało taki sok pić.

Napoje dla dzieci zawierają różne składniki, a to oznacza, że musimy się zapoznać z etykietami, zanim wybierzemy napój, który uznamy za odpowiedni dla naszego dziecka. Nic się nie stanie, jeśli od czasu do czasu wypije coś słodkiego, jednak na co dzień warto stawiać na wodę mineralną albo na własnoręcznie przygotowany sok.

nalewki z owoców