ginomanzares Postęp

Błędy programistów i ich skutki

Nikt z nas nie jest nieomylny. Popełniamy jako ludzie błędy i jest to rzecz całkowicie normalna, choć czasami te błędne posunięcia dają negatywne efekty, które potem odczuwa wiele osób.

Weźmy za przykład programistów, a więc ludzi, od których zależy jakość wszelakiego oprogramowania obecnego na rynku. Praca tych ludzi wymaga od nich wielkiej precyzji, skupienia oraz uwagi, ponieważ błędy w kodzie programu mogą powodować, że nie będzie on działał sprawnie.

Czasami błędy o charakterze fundamentalnym całkowicie uniemożliwiają uruchomienie aplikacji – takie są najłatwiejsze do wykrycia jeszcze na etapie testowania. Gorzej z tymi, które ujawniają się znacznie później, kiedy program został już udostępniony klientom i raptem zaczynają oni raportować, że coś dzieje się nie tak jak powinno.

Wówczas wydawca programu musi ustalić jaki błąd popełniono i poprawić go. Konieczne jest wydanie aktualizacji do programu, która zazwyczaj jest dostępna do pobrania z internetu bez dodatkowych opłat (jeśli aplikacja ma komercyjny charakter).