Posted on: 21 kwietnia 2018 Posted by: Piotr Comments: 0

Specyficznym typem oprogramowania, bez którego również nie może się obejść żaden komputer osobisty, jest BIOS. Niektórym ten termin nie mówi nic, a u innych wywołuje niepokój, albowiem BIOS uchodzi za taki obszar komputera, z którym lepiej nie mieć nigdy do czynienia.

Rzeczywiście jest tak, że w większości przypadków jako użytkownicy pecetów nie musimy wcale odwoływać się do BIOS-u i korzystać z opcji jakie on daje. Jeśli tak się dzieje, zazwyczaj jest to związane z koniecznością wyeliminowania pewnych problemów jakie napotkaliśmy w toku eksploatacji naszego komputera.

Czym tak naprawdę jest BIOS? Ogólnie rzecz biorąc jest to oprogramowanie płyty głównej komputera. Jest ono przechowywane w specjalnych kościach pamięci na stałe fabrycznie wbudowanych w płytę główną.

Znajdują się tam bardzo zaawansowane opcje ustawień, związane między innymi z dopuszczeniem do pracy konkretnych podzespołów maszyny. Przykładowo w starszych modelach pecetów zdarzało się, że oddzielnego włączenia w BIOS-ie wymagały porty USB.