Posted on: 7 lutego 2019 Posted by: Piotr Comments: 0
www.tbom.pl

Alergia będąca nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego na kontakt z czynnikiem uczulającym może dotyczyć zarówno produktów spożywczych, jak i leków czy substancji w powietrzu. Jednym z przykładów bardzo popularnej i niezwykle uciążliwej, ze względu na wszechobecne występowanie alergenu, alergii jest uczulenie na kurz.

Zgodnie z definicją, kurz jest to pył powstały ze sproszkowanych ziarenek piasku, ziemi oraz cząsteczek różnych ciał, które potocznie określane są jako brud. Alergia na kurz należy do alergii całorocznych, bowiem roztocza kurzu podrażniają drogi oddechowe alergików niezależnie od miesiąca czy pory roku.

Same roztocza kurzu domowego są alergenami wziewnymi, czyli dostają się do organizmu człowieka wraz z wdychanym powietrzem. Objawami alergii na kurz są przede wszystkim nieżyty nosa, napady kichania, łzawienie oczu i wodnisty katar, jednakże zdarza się, że reakcjom uczuleniowym na kurz towarzyszą także duszności, uczucie zmęczenia, senność i bóle głowy.

Nie ulega wątpliwości, że alergia na kurz jest niezwykle nieprzyjemna, bowiem jest schorzeniem całorocznym, które znacznie obniża jakość funkcjonowania organizmu. Dlatego też alergicy, którzy reagują uczuleniem na roztocza kurzu domowego bardzo starannie dbają o porządek, który jest dla nich jedynym sposobem na złagodzenie objawów alergii.